Rüyada Dua Okumak Rüya Yorumu ve Anlamı
15 Mayıs 2024

Rüyada Dua Okumak Rüya Yorumu ve Anlamı

Rüyada dua okumak; Rüya tabiri sadece İslam dinine has kılınan bir ilimdir. Yusuf as. 'ın küçük yaşta gördüğü rüya ve babası Yakup as. 'ın yaptığı tabir, Yusuf Suresinde anlatılmaktadır. Allah Rasulu (S. A. V.) 'in dünyaya gelişi rüyalarla müjdelenmiştir. Veli kulların vakıf olduğu rüya tabir ilmi, feraset, irfan ve şuur işidir.

Gerçek ve sadık rüyalar Peygamberlere mahsustur. Peygamberlerin gördüğü rüyalar ayan beyan zuhur eder. Ardından alimlerin, velilerin, Salih kimselerin gördükleri rüyalar doğruluk olarak en üst seviyededir. Mü'min kulun müjdesi, Salih rüyalardır.

Rüyayı gören kadar tabir eden de mühimdir. Tabir eden kimsenin ihlası ve kulluğu üst seviyelerde olmalıdır. Her görülen rüya gerçekleşecek diye beklemek yanlıştır. Görülen rüyanın gerçekleşmesi rüya sahibinin iman ve ameline, ihlasına bağlıdır. İnsanın kusur ve hataları rüyalara da tesir eder. Rüyaların Salih olması için haramlardan uzak durmak, ibadetlere ihlas ve samimiyetle devam etmek gerekmektedir.

Rüyada edilen dua, uyan iken rüya sahibinin yapacağı ibadet ve kılacağı namaza işarettir. Rüyada dua etmek, muradına nail olmaya da işarettir.

Rüyada şiddetle feryat figan dua etmek, musibetlere ve fitneye delalettir. Şayet yüksek sesle dua ediliyorsa yağmurun azlığına delalet eder.

Rüyada dua okumak, salah-ı din ve takvaya, iman kuvvetine ve tam bir itikata delalettir.

İbn-i Kesir demiştir ki; Rüyada dua okumak, uyanık iken ettiği duaların kabul edileceğine alamettir. Dua rüyası aynen zuhur eder.

Rüyada Allahu Teâlâ'ya dua ettiğini veya kendisi hakkında dua edildiğini görmek, hayra erişmeye ve gıpta edip özenilecek nimete kavuşmaya alamettir.

Rüyada dua okumak, ihtiyaçların karşılanmasına ve murad ve ihtiyaçlarının acil olarak gerçekleşeceğine delalet eder.

Karanlıkta Rabbine dua ettiğini gören kimse üzüntü ve kederden halas olur. Nablusi ra. Demiştir ki; Rüyada dua okumak, rüyayı gören kimsenin duasının kabulüne, hidayet, rızık ile tabir olunur.

Rüyada namazdan sonra dua ettiğini görmek, büyük hayra alamettir.

Rüyada başkası için dua ettiğini görmek, o kişiye hayrının yardımının dokunacağına delalet eder.

Rüyada başkası aleyhine kötü duada okumak, kedere vehamete, o kişiyi sözleriyle kahra uğratmaya işarettir.

Rüyada Dua Okumak Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni